«Αυτοκτονία» του ΑΡΗ ! (67-65)

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να πάρει το πέμπτο του ροζ φύλλο αγώνος στην Basket League Σκρατς. Ηττήθηκε στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο με 65-67, παρά το γεγονός ότι στο 35′ είχε στα χέρια του μια διαφορά 12π.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα μας προηγήθηκε με 10-6 στο 4′, όμως, δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στον αγώνα. Ο Κόροιβος πίεσε στην άμυνα, πήγε σε καλές επιθετικές επιλογές και προσπέρασε με 20-17 στο 9′. Οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν σταθερά σε θέση οδηγού στην μεγαλύτερη διάρκεια της 2ης περιόδου (εκμεταλλευόμενοι κυρίως την υπεροχή τους στα ριμπάουντ). Όμως, χάρη στην καλή του άμυνα ο ΑΡΗΣ -σε πρώτη φάση- δεν τους επέτρεψε να… απομακρυνθούν, ενώ στο τελευταίο λεπτό πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 4-0 δια χειρός McNeal έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο προηγούμενος με 39-38.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε δυνατά. Με πιεστική άμυνα και ένα επί μέρους σκορ 15-3 «έχτισε» μια διαφορά 13π. (54-41 στο 28′) και έκτοτε διατήρησε σταθερά τις… αποστάσεις μέχρι και το 35′ (63-51). Στο σημείο αυτό οι Davis καιTrotter εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική ολιγωρία των παικτών μας και πρωταγωνίστησαν σε ένα σερί 14-0 με το οποίο ο Κόροιβος προσπέρασε με 65-63 στο 39′. Δια χειρός McNeal η ομάδα μας ισοφάρισε σε 65-65, ο Davis έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (67-65), ενώ στην τελευταία επίθεση ο McNeal αστόχησε σε σουτ 3π. στην εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65.

Κόροιβος: Davis 21(2), Χριστοδούλου 4, Βασιλόπουλος 2, Council 8(2), Harris 8, Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 5(1), Trotter 15(1), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 7, Πελεκάνος 4, Cupkovic, White 13, Waters 6, Ζάρας 6(1), Hagins 2, Choen, Μούρτος, Σίμτσακ 6, McNeal 21.