Tέλος στο σερί.... (96-84)

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να διευρύνει το αήττητο σερί του (μετρούσε επτά συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη). Έχασε στην Τουρκία από την Banvit με 84-96, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Eurocup.

Βασιζόμενη στην καλή της άμυνα και τον επιθετικοί οίστρο του McNeal η ομάδα μας ξεκίνησε εντυπωσιακά και «έχτισε» νωρίς μια διαφορά 10π. (17-7), παρά το γεγονός ότι ο Hagins πήγε στον πάγκο φορτωμένος με δύο φάουλ πριν καλά καλά συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα.

Οι Τούρκοι προσπάθησαν να ανακάμψουν (15-20) και τα κατάφεραν όταν… ξεπέρασαν την περιφερειακή τους αστοχία. Στο 16ο λεπτό ο Slaughter πέτυχε το πρώτο τρίποντο της Banvit (είχαν προηγηθεί 13 άστοχα!) ανοίγοντας τον… χορό από τα 6.75μ. και η τουρκική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 17-5 προσπέρασε με 39-31.

Με καλάθι του Cohen ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 33-39 με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου, ενώ παρότι τα προβλήματά του αυξήθηκαν στην 3η περίοδο (ο Okaro White χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ στο 23ο λεπτό), αρνήθηκε να «εγκαταλείψει» το ματς… Με άμυνα ζώνης και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση η ομάδα μας κατάφερε να βρεθεί από το -8 (49-41) στο +2 (57-55 στο 28′). Στο σημείο αυτό, όμως, η Banvit «έτρεξε» ένα σερί 8-0 και ανέκτησε τον έλεγχο (63-57).

Ο  Johnson φρόντισε να αυξήσει ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις ανεβάζοντας για τους Τούρκους τον δείκτη της διαφοράς στους 10π. (75-65). Και πάλι, όμως, ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και με δύο σερί τρίποντα (δια χειρός Waters και Cohen) μείωσε στους 4π. (71-75, στο 35′). Οι Johnson και Simmons σε συνδυασμό με τα χαμένα ριμπάουντ (συνολικά ήταν 45-22)  έδωσαν την χαριστική βολή στην ομάδα μας και τη νίκη στην Banvit.

Δεκάλεπτα:  15-20, 39-33, 65-63, 96-84.

BANVIT: Ulusoy, Fortson 13(11 ριμπ.), Johnson 27(5), Slaughter 14(1), Gecim, Stephens, Simmons 11, Vidmar 24 (12 ριμπ.), Moerman 5(1), Altunbey, Yildirim 2.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7(1), Cupkovic, White 8(2), Waters 20(4), Ζάρας 3(1), Hagins 10, Choen 14(1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, McNeal 16(4).