Ήττα στο Μαυροβούνιο (75-56)

Ο ΑΡΗΣ έχασε στην Podgorica από την Buducnost με 75-56, γνωρίζοντας την 3η ήττα του στο Eurocup.

Οι «κιτρινόμαυροι», οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Μιχάλη Πελεκάνο, πλήρωσαν το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκαν να χάνουν και με διαφορά 30 πόντων., Στο δεύτερο μέρος βελτίωσαν την αμυντική απόδοσή τους και μείωσαν μέχρι τους 12 πόντους, όμως στο τέλος δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Ο ΑΡΗΣ τελείωσε τον αγώνα με 20/61 σουτ εντός παιδιάς και 16 λάθη.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ κακό για τον ΑΡΗ, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 13-0 στο 4’. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να σκοράρουν, σε αντίθεση με τους Μαυροβούνιους κι έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 24-6.

Τίποτα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι και ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (46-16) και το ημίχρονο τελείωσε 48-21.

O ΑΡΗΣ βελτίωσε την άμυνά του και μετέτρεψε το 51-21 σε 54-32. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 61-37. Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με σερί 0-10 και με έξι συνεχόμενους πόντους του Σίμτσακ μείωσαν σε 61-47 στο 32’. Ο ΑΡΗΣ μείωσε μέχρι τους 12 πόντους (65-53) αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 (73-53). Η ομάδα μας προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (75-57), αλλά δεν τα κατάφερε

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-57.

BUDUCNOST: Suad Sehovic 17 (5), Jamaraz 13 (3), Subotic 5 (1), Sead Sehovic 7, Carapic 2, Cook 6, Dragicevic 13 (2), Maric 6, Rikic 6.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 5 (1τρ., 4ασ.), Cupkovic, White, Waters 11 (2), Ζάρας 6 (4ασ.), Hagins 2, Cohen 11 (1), Μούρτος 5, Σίμτσακ 12 (10ρ.), McNeal 4.