Tα... χρειάστηκε αλλά νίκησε! (70-66)

Ο ΑΡΗΣ πέτυχε την Τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο Eurocup και έκτη σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη, κάμπτοντας την αντίσταση της Steaua CSM EximBank Bucharest με 70-66.

Ο Αυτοκράτορας κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο ημίχρονο και όταν οι Ρουμάνοι έκαναν την ολική ανατροπή, περνώντας μπροστά στο σκορ, βρήκε μεγάλα σουτ από τους Μούρτο και Cohen και κατάφερε να κατακτήσει την πολύτιμη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ έπαιξε πολύ καλή άμυνα στην πρώτη περίοδο και πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μούρτου οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 15-6. Βρίσκοντας λύσεις από τον πάγκο, ο ΑΡΗΣ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-12 και στο 12′ έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (27-14).

Συνεχίζοντας να παίζει πολύ καλή άμυνα, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους με σερί 8-0 (35-18). Ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον White να φτάνει στους 11 πόντους, έκλεισε το ημίχρονο στο 42-25.

Η Steaua ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 7-0 και μείωσε σε 42-32 στο 22′. η επιθετική δυστοκία του ΑΡΗ και η δεινότητα του Marinovic έξω από τα 6.75 επέτρεψε στους Ρουμάνους να πλησιάσουν στο 45-42 στο 26′ με επιμέρους 3-17. Ο αγώνας έγινε ντέρμπι και η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε το σκορ στο 50-49.

Η Steaua πήρε το προβάδισμα με 54-57 στο 33′. Με έξι συνεχόμενους πόντους από τον McNeal ο ΑΡΗΣ ξαναπέρασε με 60-59 στο 36′ H Steaua έγραψε το 60-63 στο 37′. Ο Μούρτος με τρίποντο έγραψε το 64-63 στα 1′.14» πριν από το τέλος και μετά από κλέψιμο του White ο Cohen με τρίποντο στα 14» πριν από το τέλος έκανε το 67-63. Ο Waters με 3/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα σφράγισε τη νίκη του ΑΡΗ.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 42-25, 50-49, 70-66.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 1 (4ασ.), Πελεκάνος 9 (1τρ., 2κοψ.), Cupkovic 4, White 15 (1τρ., 4ρ., 2κοψ.), Waters 3 (4ασ.), Ζάρας 5 (1), Hagins 6 (5ρ.), Cohen 12 (2τρ., 2κοψ.), Μούρτος 7 (1τρ., 4ρ.), Σίμτσακ, McNeal 8 (6ρ., 3ασ.).

STEAUA: Szijarto 2, Amis 7, Nicoara 10, Lee 14, Rasic 12 (1), Cooper 3, Ikovlev 8 (1), Marinovic 10 (3).