Nα περάσει ο επόμενος! (68-76)

Ο ΑΡΗΣ πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη και 3η σερί στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κέρδισε στο Λαύριο τη μαχητική τοπική ομάδα με 76-68 και μαζί την κούραση από την υπερπροσπάθεια κόντρα στην Unics, αλλά και το κοπιαστικό ταξίδι από το Kazan στην Ελλάδα.
Ο αγώνας διήρκεσε περισσότερες από 2.5 ώρες λόγω σπασίματος του ταμπλό. Ο ΑΡΗΣ «καθάρισε» τη νίκη στην τέταρτη περίοδο όπου με άμυνα ζώνης και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ 20-11.

Με τον Hagins να πετυχαίνει τους πρώτους 7 πόντους, ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με 5-7 και έφτασε στο 5-11. Όμως η ομάδα μας μπλόκαρε επιθετικά κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχουτς να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 19-14, με επιμέρους σκορ 14-3.

Το Λαύριο έφτασε στο +10 (26-16), αλλά ο ΑΡΗΣ βρήκε λύσεις επιθετικά και μείωσε σε 29-25. οι «κιτρινόμαυροι» έριξαν τη διαφορά στους 2 πόντους (31-29), πριν οι νεοφώτιστοι βρουτν λύσεις με τον Γιανγκ και κλείσουν το ημίχρονο στο 38-33.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 4-14 έγραψε το 42-47. Το Λαύριο μείωσε σε 48-49 και ο αγώνας διακόπηκε για αρκετή ώρα μετά από σπάσιμο του ταμπλό. Η τρίτη περίοδος έληξε 57-56.

Με άμυνα ζώνης και τους McNeal, Cohen να σκοράρουν ο ΑΡΗΣ έγραψε το 57-62. Με κρίσιμους πόντους από Σίμτσακ και Μούρτο οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 7 πόντους (60-67) και στο τέλος οι Ξανθόπουλος, Waters ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, ενώ ο McNeal έβαλε καθοριστικό καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-33, 57-56, 68-76.

ΛΑΥΡΙΟ: Young 15 (1), Crubbaly 9, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος 3 (1), Nixon 14, Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 12 (1), Evans 7.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4 (2ασ.), Πελεκάνος (3ασ.), Cupkovic 2, White 11 (1τρ., 6ρ., 2ασ., 2κλ., 1κοψ.), Waters 15 (1τρ., 3ρ., 2ασ.), Ζάρας 1, Hagins 11 (5ρ.), Cohen 4 (6ρ., 2ασ., 1κοψ.), Μούρτος 6 (1τρ., 3ρ.), Σίμτσακ 4, McNeal 18 (6ρ., 4ασ., 3κλ.).