Γκρέμισε ό,τι έχτιζε στο τέλος... (76-64)

Χωρίς καθαρό μυαλό στο τέλος και βιαστικές επιλογές, γκρέμισε ότι έχτισε ο ΑΡΗΣ στο ΣΕΦ επί 38 λεπτά, απέναντι στον Ολυμπαικό, από τον οποίο και έχασε με σκορ 76-64!

Η καλή άμυνα έδωσε στον ΑΡΗ το δικαίωμα να βρίσκεται κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Κόστισε η γρήγορη αποχώρηση στον πάγκο του Μακνίλ, για τον Δημήτρη Πρίφτη που είδε τον βασικό Αμερικάνο γκάρντ, να χρεώνεται με 2 φάουλ και μία τεχνική ποινή, σε διάστημα 2 λεπτών.

1η περίοδος: Ολυμπιακός-ΑΡΗΣ 19-16

Μέσα στο παιχνίδι παρέμεινε ο ΑΡΗΣ στο δεύτερο μέρος, παίζοντας εξαιρετικά το αμυντικό τρανζίσιον, έχοντας κλειδώσει τα επιθετικά ατού του αντιπάλου. Παρά τη χαρακτηριστική αστοχία του, κατόρθωσε να βρεθεί μπροστά στο σκορ, με τον Γουάιτ να βάζει το πρώτο του καλάθι στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.
Στατιστικά ημιχρόνου:

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1), Στρόμπερι 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης, Τζέιμς 2, Χάντερ 7, Παπαπέτρου 3, Αγραβάνης, Χάκετ 4 (1), Αθηναίου 2.
ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Πελεκάνος 6, Ουάιτ 2, Ουότερς 8 (1), Χάγκινς 8, ΜακΝιλ 2, Ξανθόπουλος, Ζάρας 7 (1), Κοέν 3 (1), Μούρτος 1, Σίμτσακ.

Ημίχρονο: Ολυμπιακός-ΑΡΗΣ 34-37

Ο ΑΡΗΣ ήταν επιπόλαιος στην επίθεση στην τρίτη περίοδο, καθώς κέρδισε πολλές μπάλες από κλεψίματα, αλλά χωρίς αρκετά αντικρίσματα στο σκορ. Στον αμυντικό τομέα δεν έχασε τη συγκέντρωση του, παρά το γεγονός πως ο αντίπαλος έκανε ένα σερί 10-0 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου.

3η περίοδος: Ολυμπιακός-ΑΡΗΣ 56-55

Το τέταρτο και τελευταίο μέρος ήταν αυτό που στοίχισε στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αφού έδωσε γήπεδο στους γηπεδούχους, τους επέτρεψε να τρέξουν και σε συνδυασμό με τις κάκιστες επιλογές στην επίθεση, βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 9 πόντους. Διαφορά που σε καμία περίπτωση δεν ταιριάζει με τη συνολική του εικόνα. Όπως επίσης το γεγονός πως οι κιτρινόμαυροι αδίκησαν στο τελευταία δύο λεπτά τους εαυτούς τους, με βιαστικές επιλογές στο αντίπαλο καλάθι.
Ο ΑΡΗΣ μετά από αυτή την ήττα για την Α1 μπάσκετ ανδρών από τον Ολυμπιακό, πρέπει να ανασυγκροτηθεί, μέχρι και τις 27 του μήνα, όταν και βρεθεί απέναντι στον Παναθηναικό, για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο ΟΑΚΑ!!!

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 76-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι 14 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 2, Τζέιμς 2, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 10 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ 7 (2), Αθηναίου 2.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 8, Ουάιτ 5, Ουότερς 10 (1), Χάγκινς 14, ΜακΝιλ 14 (1), Ξανθόπουλος, Ζάρας 7 (1), Κοέν 3 (1), Μούρτος 3, Σίμτσακ.

Συνολική στατιστική

Ολυμπιακός: 76 πόντοι, 24/31 βολές (77%), 17/40 δίποντα (42%), 6/22 (27%), 45 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
ΑΡΗΣ: 64 πόντοι, 15/20 (75%), 17/37 δίποντα (45%), 5/22 τρίποντα (22%), 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα.