Eπαγγελματική νίκη... (81-68)

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πολύ μαχητικής Κηφισιάς, παίρνοντας ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό σκορ να γράφει 81-68.

Οι φιλοξενούμενοι που δεν είχαν στον πάγκο τους τον προπονητή τους Ηλία Παπαθεοδώρου, λόγω τιμωρίας, μπήκαν σχετικά δυνατά, προβλημάτισαν τον ΑΡΗ και έμειναν κοντά στο σκορ, όντας 3 πόντους πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-15!!!

Ο ΑΡΗΣ πήρε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο μέρος, αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους δέκα πόντους. Ενώ το τρίτο μέρος ας πούμε ότι σημαδεύτηκε από το μικροεπεισόδιο μεταξύ Ουάιτ και Χογκ, οι οποίοι χρεώθηκαν από μία τεχνική ποινή.
Ημίχρονο: ΑΡΗΣ-Κηφισιά 42-33

Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, έχασε τη συγκέντρωση της με συνέπεια ο αντίπαλος να πλησιάσει στους 4, με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Με την επαναφορά των δύο ομάδων στο παρκέ, ο ΑΡΗΣ ως γηπεδούχος «έκανε δήλωση», με την οποία ανέλαβε πρωτοβουλία φτάνοντας στη νίκη. Στο τελευταίο λεπτό ο τεχνικός του ΑΡΗ, έδωσε χρόνο συμμετοχής στον μικρό Φλιώνη!!!

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-33, 61-57, 81-68

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 8 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 19 (3), Ουότερς 6, Ζάρας, Χάγκινς 14, Κοέν 11 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ, ΜακΝίλ 16 (1).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Λημνιάτης): Λόουρι 15 (2), Στίγκερς Ν. 5 (1), Γκίκας 8 (1), Πόποβιτς 2, Κασελάκης 13 (1), Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς Τ. 5 (1), Χογκ 3, Σμιθ 7, Σταμάτης, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 8.