Tην έβρασε στο Καζάν(ι) !! (76-70)

Ο ΑΡΗΣ φορώντας το ευρωπαϊκό του κοστούμι κατάφερε να επιβληθεί της Ούνιξ Καζάν σε ένα κατάμεστο Nick Galis Hall, με σκορ 76-70!!!

Οι κιτρινόμαυροι δεν ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, έχοντας προβλήματα τόσο στην άμυνα, όπου το ριμπάουντ ήταν το μεγάλο πρόβλημα, όσο και στον επιθετικό τομέα όπου οι επιλογές δεν λαμβάνονταν με καθαρό μυαλό. Αποτέλεσμα αυτού οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μέχρι και 10 πόντους.
1η περίοδος: ΑΡΗΣ-Ούνιξ Καζάν 13-20

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ πίσμωσε με συνέπεια να μειώσει τις αποστάσεις και να πλησιάσει στο σκορ, πιέζοντας στον φωτεινό πίνακα.
Ημίχρονο: ΑΡΗΣ-Ούνιξ Καζάν 32-34

Αφού κατάφερε να επανέλθει, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, πήρε και το προβάδισμα, έχοντας ως μοχλό πίεσης το περιφερειακό σουτ, όσο και κάποιες ατομικές ενέργειες των γρήγορων Αμερικάνων του. Το τρίτο δεκάλετπο ανήκε στον ΑΡΗ!
3η περίοδος: ΑΡΗΣ-Ούνιξ Καζάν 56-55

Η 4η περίοδος ήταν για τον ΑΡΗ, η σημαντικότερη όλων, αφού δε βρέθηκε ούτε μία φορά πίσω στο σκορ, έχοντας σε εκπληκτική μέρα τους ΜακΝιλ, Γουότερς, Χάγκινς και Κοέν. Διατήρησε το προβάδισμα και πήρε την πολύτιμη νίκη που τον φέρνει στην πρώτη θέση, αφήνοντας πίσω του την Καζάν την οποία κέρδισε για δεύτερη φορά.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 32-34, 56-55,76-70

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 6 (5 ριμπ.), Ουότερς 19, Ζάρας 5, Χάγκινς 14 (6 ριμπ.), Κοέν 14, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 15 (6 ριμπ., 4 ασίστ).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: Λάνγκφορντ 25 (6 ριμπ., 5 λάθη), Πονκρασόφ 6, Παρακχούσκι 11 (13 ριμπ.), Κόλομ 11, Λικχοντέι 2, Μπάνιτς, Πανίν, Καϊμακόγλου 11 (9 ριμπ.), Ουίλιαμς, Μιλάκνις.