Toν "σκόρπισε"... (82-50)

Ακόμα μία νίκη πανηγύρισε ο ΑΡΗΣ στο “Nick Galis Hall”, επί του Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 82-50!!! έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των φίλων και οπαδών του σε ένα κατάμεστο κλειστό του Αλεξανδρείου Μελάθρου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν την πρώτη “αναγνώριση”, με τον γηπεδούχο να έχει ελαφρύ προβάδισμα, έχοντας και τη φόρα από τις συνεχόμενες νίκες. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν υπέρ του ΑΡΗ, με σκορ 19-11!!!
1η περίοδος: ΑΡΗΣ-Απόλλων Πατρών 19-11

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κακές επιλογές στον επιθετικό τομέα, από πλευράς ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη έδωσαν το δικαίωμα στο σύνολο του κ.Μεξά να μένει κοντά στο σκορ, με τον Ντίλαρντ να πιέζει στον πίνακα έχοντας καλά ποσοστά.
Ημίχρονο: ΑΡΗΣ-Απόλλων Πατρών 35-26

Στατιστικά ημιχρόνου:

Ο Άρης είχε 7/7 βολές, 13/31 δίποντα και 2/8 τρίποντα και ο Απόλλων Πατρών 12/28 δίποντα και 2/11 τρίποντα, με 22 έναντι 12 ριμπάουντ, ενώ οι ασίστ είναι 3-5, τα κλεψίματα 2-1 και τα λάθη 4-6.

Απόλλων Πάτρας: δίποντα 10-17 58%, τρίποντα 2-11 18%, βολές 0-0 0% 12 ριμπάουντ (1 επιθετικό, 11 αμυντικά), 5 ασίστ, 6 λάθη, 1 κλέψιμο και 7 κερδισμένα φάουλ. Μοναδική… όαση για τους Πατρινούς ο Ντίλαρντ με 9 πόντους.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι παίκτες του ΑΡΗ παρέδωσαν μαθήματα τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Το γρήγορο παιχνίδι στον αιφνιδιασμό, οι καλές συνεργασίες των κοντω΄ν με τους ψηλούς και η ευστοχία από την περιφέρεια, έφτασε τη διαφορά στο μέγιστο βαθμό των 20 πόντων.
3η περίοδος: ΑΡΗΣ-Απόλλων Πατρών 60-42

Η αυτοπεποίθηση του κιτρινόμαυρου συνόλου, φάνηκε και στο τελευταίο μέρος του αγώνα, όταν η διαφορά αυξανόταν συνεχώς μέχρι και τη λήξη του αγωνα, με την κερκίδα να συμμετέχει σε αυτήν την πραγματικά εξαίσια ατμόσφαιρα που θύμισε Αυτοκρατορία!!!

Να σημειώσουμε πως για ακόμα μία φορά μετά το παιχνίδι με την Μπάνβιτ για το Γιούροκαπ, χρόνο συμμετοχής πήραν οι μικροί του ΑΡΗ, Φλιώνης, Δίπλαρος και Δήμας.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 35-26, 60-42, 82-50