«Μίλησε» η διαιτησία !! (92-87)

Ο Άρης δεν τα κατάφερε στο κρατικό της Πυλαίας γνωρίζοντας την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 92-87
Στο πιο κρίσιμο σημείο «μίλησε» η διαιτησία καθώς 18'' πρίν τη λήξη του αγώνα καταλογίστηκε ανύπαρκτο εσκεμμένο φάουλ σε βάρος του Άρη,γεγονός που στην ουσία βοήθησε τον ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη.
Ο Άρης δε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να είναι πίσω στο σκορ με 7-3,όμως στη συνέχεια οι κίτρινοι ανέκαμψαν και προηγήθηκαν με 13-18.
Ένα σερί 5 πόντων του ΠΑΟΚ έφερε την ισοφάριση,όμως ο Άρης πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ κλείνοντας τη 1η περίοδο με το +6 (19-25)
Η δεύτερη περίοδος αποδείχτηκε καταστροφική με λάθος επιλογές σε άμυνα και επίθεση,δίνοντας το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί στο ημίχρονο με 41-37
Στη 3η περίοδο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με καμοία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει (66-64)
Η τελευταία και καθοριστική περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ με τους διαιτητές να είναι οι αρνητικοί πρωταγωνιστές,καθώς 18'' πρίν το φινάλε «ανακάλυψαν» ανύπαρκτο εσκεμμένο φάουλ στον Ντέιβις χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 19-25, 41-37, 66-64, 92-87.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 18, Στίγγερς 2, Αράπης, Γκόρι 11, Ντικούδης 19, Καλαμπόκης 21, Ράιτ 16, Γιαννακίδης 5,
Καλλές, Καλαμπάκας, Αμπάρας, Τσακαλέρης.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 2, Κερούς 2, Ταπούτος 17, Τζέιμς 28, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 7, Κρούσιτς 3, Μπόγρης 2,
Μόλντροου 9, Τσαλδάρης 17, Βεργίνης, Δήμας.