Άντεξε για ένα ημίχρονο (100-65)

Για ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης στο ΣΕΦ, όπου τελικά γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 100-65.
Οι «κίτρινοι» κοίταξαν στα μάτια τους «ερυθρόλευκους» για 20 λεπτά, προηγήθηκαν κιόλας, όμως στο δεύτερο μέρος κατέρρευσαν, από την ώρα που οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους. Ο Μιχάλης Πελεκάνος ήταν ο κορυφαίος του Άρη, στην επιστροφή του στο ΣΕΦ.

Ο Άρης ξεπέρασε το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού (9-4) και όντας αποτελεσματικός στην επίθεση έφερε το ματς στα ίσια (11-11). Ο Πάουελ έκανε ζημιά με τα κερδισμένα φάουλ, ο Παπανικολάου ήταν ο πιο ορεξάτος παίκτης του Ολυμπιακού (18-13), όμως τα τρίποντα του Πάσαλιτς κράτησαν τους «κίτρινους» ζωντανούς (20-20), πριν το 28-24 του 10'.

Ο Πελεκάνος ήταν «ζεστός» και με τον 8ο πόντο του ο Άρης προηγήθηκε 33-37 στα μέσα της δεύτερης περιόδου! Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και πέτυζαν κάποια εύκολα καλάθια στην επίθεση. Με ένα σερί 13-3 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Παπανικολάου, έκλεισαν το ημίχρονο στο 46-40. Ο Άρης έκανε καλή δουλειά στην επίθεση με 14/27 σουτ (4/7 τρίποντα) και 9 ασίστ, όμως έφτασε τα 10 λάθη, κάτι που δεν του επέτρεψε ακόμα και κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος.

Ο Άρης έχασε την επαφή του με το σκορ στην τρίτη περίοδο. Με τον Πρίντεζη να προκαλεί ρήγματα και τους ψηλούς των «κιτρίνων» να φορτώνονται με φάουλ (5 σε 15 λεπτά ο Τσακαλέρης), οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά χάρη στην άμυνά του. Με σερί 12-0 έφτασε στο 73-51 στο 30'.

Οι «κίτρινοι» μείωσαν με τον Πελεκάνο μέχρι τους 17 (73-56) αλλά από κει και πέρα ουσιαστικά παράτησαν το ματς, την ώρα που οι ρεζέρβες του Ολυμπιακού έδειχναν σοβαρότητα. Η διαφορά άνοιγε συνεχώς και το μόνο ζητούμενο ήταν αν  οι γηπεδούχοι θα πετύχουν 100στάρα, κάτι που κατάφεραν με καλάθι και φάουλ του Μαυροειδή.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 46-40, 73-51, 100-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς, Άντιτς 10 (1), Σπανούλης 8 (8ασ.), Περπέρογλου 2, Σλούκας 7 (1), Μαυροειδής 11 Πάουελ 14 (6ρ.), Γκετσεβίτσιους 14 (2), Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 16 (2), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (2), Χαντ 1, Πελεκάνος 16 (2), Ασημακόπουλος 5 (1), Καραποστόλου, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 8 (1), Σαρικόπουλος 10, Βεργίνης 9 (1), Τσακαλέρης.