Δεν άντεξε στη πίεση (85-66)

Ο Άρης των πολλών αγωνιστικών και διοικητικών προβλημάτων ηττήθηκε στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΑΚΕ από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με 85-66.
Οι πάικτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή φανήκαν ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα,όμως στη τελευταία περίοδο έμειναν από δυνάμεις δίνοντας το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ.
Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο,ο Βαγγέλης Αλεξανδρής διαχειρίστηκε όσο μπορούσε καλύτερα το παιχνίδι με τον Άρη να επιβάλλει έναν αργό ρυθμό.
Η πρώτη περίοδος τελείωσε στο -2 (22-20) ενώ το ημίχρονο έκλεισε με μικρό προβάδισμα υπέρ του Ολυμπιακού (44-39).
Ο Άρης συνέχισε στο ίδιο στυλ παιχνιδιού,πλησίασε στο σκορ (48-46) όμως η διάρκεια δεν ήταν ανάλογη με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει και πάλι σε μια σταθερή διαφορά 8-10 πόντων (60-52)
Οι διαιτητές φυσικά όταν έβλεπαν τον Άρη να πλησιάζει σφύριζαν πιο «ελαστικά» υπέρ των γηπεδούχων με τα πολλά φάουλ το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να εκτελεί βολές,αφού το μπόνους των ελευθέρων βολών και στις 4 περιόδους ερχόταν σχετικά νωρίς.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης «έμεινε» από δυνάμεις και επιλογές στην επίθεση,ο Ολυμπιακός από 'κει και πέρα είχε εύκολο έργο και οι «κίτρινοι» γνώρισαν την ήττα με 85-66 στο άδειο από τιμωρία ΣΕΦ.

Tα δεκάλεπτα : 22-20, 44-39, 60-52, 85-66

Οι συνθέσεις :

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7, Σπανούλης 15, Ντόρσι 10, Πελεκάνος 3, Παπαδόπουλος 4, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 13, Μάντζαρης 1, Σλούκας 8, Κατσίβελης 4

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 1, Κερούς 4, Ταπούτος 9, Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 8, Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης 2, Μπόγρης 8, Μόλντροου 9, Βεργίνης 15, Δήμας