Kάκιστη εμφάνιση και ήττα (69-54)

Ο Άρης γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Γλυφάδας από τον Ίκαρο με 69-54 σε μια απογοητευτική εμφάνιση συνεχίζοντας τα αρνητικά αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη.
Με...τα «συμπτώματα» του L'Astroballe ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Άρη χωρίς αγωνιστικό πλάνο,διάθεση για καλό μπάσκετ και πάθος.
Χαρακτηριστικό της άσχημης ψυχολογίας από την ήττα στη Λυόν ο Άρης κατάφερε και σημείωσε στη πρώτη περίοδο μόλις 9 πόντους με άσχημα ποσοστά στην επίθεση και χαμένες μονομαχίες κάτω από τα καλάθια.
Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν άλλαξε,ο Ίκαρος κρατούσε μια σταθερή διαφορά 10 πόντων,με περισσότερες βολές (15-5) και περισσότερα κερδισμένα ριμπάουντ (21-12).
Η αστοχία των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή έξω από τη γραμμή των 6,75 δεν επέτρεψε στον Άρη να πλησιάσει στο σκορ και μόνο προς το τέλος του ημιχρόνου οι "κίτρινοι" συμμάζεψαν λίγο τη διαφορά στους 7 πόντους σε ένα πολύ φτωχό παραγωγικά πρώτο ημίχρονο (32-25).
Η τρίτη περίοδος έφερε τον Άρη με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του και ενώ μείωσε αρχικά στο 26' σε 37-33 με κύριο εκφραστή τον Χρήστο Ταπούτο και 39-35 στο 26' ένα σερί του Ικάρου 8-0 έφερε τη διαφορά στους 12 πόντους (47-35) και στα τελευταία 2 λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά (49-40).
Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά όχι μόνο δε μειώθηκε αλλά αυξύθηκε για τον Ίκαρο στο 34' (55-42) και 37' (62-46) με τους "κίτρινους" να μη μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες του παιχνιδιού.
Η αντεπίθεση δεν ήρθε ποτέ και ο Άρης ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια 69-54.

Τα δεκάλεπτα : 16-9 , 32-25 , 49-40 , 69-54

Ίκαρος (Σκουρτόπουλος) : Σκορδίλης 5,Μπάξτερ 11,Κουμπούρας 2,Καράμπουλας ,Πολυτάρχου 2,Τσιάρας 17,Βασίλιεβιτς 4,Παπαργυρόπουλος ,Αγαδάκος ,Μπέινς 20,Μπέκ 6,Λιούμπισιτς 2

Άρης (Αλεξανδρής) :Μαυραειδής ,Κερούς ,Ταπούτος 13,Τσαϊρέλης 2,Ντέιβις 6,Κρούσιτς 3,Μποχωρίδης ,Μπόγρης 8,Μάλντροου 13,Βεργίνης 9,Δήμας ,Βεζένκοφ