Φινάλε με νίκη

Με νίκη ολοκλήρωσε την προετοιμασία του στη Βουλγαρία ο Άρης επικρατώντας της Λουκόιλ Ακαντέμικ με 73-71.

Με αυτόν τον τρόπο οι «κίτρινοι» πήραν μια άτυπη ρεβάνς από την βουλγαρική ομάδα για την προ ημερών ήττα τους με 58-52.

Κορυφαίος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Κώστας Χαρίσης που σημείωσε 23 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγούμενος με 6-0 στο 2' και 8-3 στο 4', όμως από εκείνο το σημείο η Λουκόιλ άρχιζε να ανεβάζει ρυθμό και αφού προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 15-14, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των «κιτρίνων» βρέθηκε με διαφορά 10 πόντων μπροστά στο ημίχρονο (35-25).

Με την έναρξη της επανάληψης, όμως, άρχισε η αντεπίθεση του Άρη.

Οι «κίτρινοι» έχοντας ως πρώτα βιολιά τους Χαρίση, Κόλιμον και Καραποστόλου ροκάνισαν σιγά σιγά τη διαφορά, πέρασαν μπροστά στο σκορ και βρέθηκαν τρία λεπτά πριν τη λήξη να προηγούνται 64-56. Οι Βούλγαροι πίεσαν, μείωσαν το σκορ, όμως, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 35-25, 48-49, 71-73.

Άρης (Αλεξανδρής): Πάσαλιτς 7, Καραποστόλου 7, Χαρίσης 23, Σάιμον 15, Τσακαλέρης 5, Δήμας, Κόλιμον 10, Όουτερμπριτζ 3, Ασημακόπουλος 1, Λ. Μποχωρίδης 2.