Αυτά μόνο στον Άρη γίνονται... (63-69)

Αυτά μόνο στον Άρη γίνονται...
Ήττα η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο ως ανεξήγητη υπέστη ο Άρης στο Αλεξάνδρειο από τον Πανιώνιο με 63-69.
Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Άρης παρουσιάστηκε διπρόσωπος και η πολύ καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου χάθηκε ανεξήγητα στο ναυάγιο του δευτέρου μέρους.
Ο Άρης με όπλο του την άμυνα στο πρώτο ημίχρονο περιόρισε τον Πανιώνιο στους 24 πόντους ενώ στην επίθεση ήταν αποτελεσματικός με εξαίρεση το πρώτο τετράλεπτο που οι "κίτρινοι" μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι.
Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 15 πόντους (34-19,19') ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +10 (34-24) με ένα μικρό σερί του Πανιωνίου να μη δείχνει να ανησυχεί ιδιαίτερα τον Βαγγέλη Αλεξανδρή.
Η κατάρρευση ξεκίνησε και ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο,ο Πανιώνιος εξαπέλυσε την αντεπίθεση του με τον Άρη να είναι υπνωτισμένος και ανύμπορος να αντιδράσει στο σερί των «κυανόλευκων».
Ενδεικτικό της απόλυτης αυτοσυγκέντρωσης το αρνητικό σερί με επιμέρους σκορ 10-27  στη τρίτη περίοδο φέρνοντας τον Άρη πίσω στο σκορ από το +10 στο -7 !! (44-51)
Τα...ασυμμάζευτα δε συμμαζεύτηκαν ποτέ και ο Άρης γνώρισε μια ήττα που σε καμοία περίπτωση δεν περίμεναν οι φίλοι του,ειδικά μετά την εξέλιξη του πρώτου μέρους.

Τα δεκάλεπτα : 16-9, 34-24, 44-51, 63-69

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής, Κερούς 1, Ταπούτος 19, Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 11, Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης, Μπόγρης 4, Μόλντροου 2, Βεργίνης 20, Δήμας, Βεζένκοφ.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος, Κις 17, Αθανασούλας 2, Στίβενσον 5, Ντίμπλερ 12, Μπατής 13, Γιάνκοβιτς 9, Καβαδάς 4, Σαρικόπουλος, Νάτσφει, Μπόισα 4, Παραγιός 3.