Έμεινε ζωντανός ο Αυτοκράτορας (77-60)

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε ο Άρης στο Αλεξάνδρειο κερδίζοντας τη Βιλερμπάν με 77-60 παραμένοντας παράλληλα ζωντανός στο κόλπο της πρίκρισης για τα προημιτελικά του θεσμού.
Οι "κίτρινοι" έδειξαν πλουραρισμό στην επίθεση έχοντας σε πολύ καλή βραδιά σχεδόν όλους τους παίκτες και σε συνδυασμό με την καλή αμυντική λειτουργία έφτασαν στη πολύτιμη νίκη.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη αρχικά (4-0),όμως οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά στο σκορ με ένα σερί 7-0.
Ο Άρης συνήλθε σταδιακά,βρήκε τα "πατήματα" του μέσα στο γήπεδο καταφέρνοντας να έχει ένα μικρό προβάδισμα 6-7 πόντων το οποίο μάλιστα θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο αν οι διαιτητές το επέτρεπαν που σφύριζαν με κλειστά μάτια...Βιλερμπάν.
Η περίοδος τελικά έκλεισε με τον Άρη να είναι παραγωγικός στην επίθεση και να αφήνει πίσω του τους Γάλλους με 8 πόντους διαφορά (22-14)
Στη δεύτερη περίοδο οι "κίτρινοι" χαλάρωσαν αρκετά δίνοντας το δικαίωμα στους Γάλλους όχι μόνο να πλησιάσουν αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με ένα σερί 12-0 (31-32, 17')
Το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη να προηγείται με μόλις ένα πόντο (35-34)
Η τρίτη περίοδος ευτυχώς αυτή τη φορά δεν αποδείχτηκε καταστροφική για τον Άρη και οι παίκτες του φρόντισαν να αυξήσουν το προβάδισμα και να βάλουν τα θεμέλια παίρνοντας διαφορά 10 πόντων (56-46)
Η Βιλερμπάν έδειξε να αφυπνίζεται αρχικά στη τέταρτη περίοδο μειόνωντας το σκορ (56-52),όμως αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία αντίδραση των Γάλλων με τον Άρη να φορτσάρει και να ξεφεύγει με σερί 12-4 μετατρέποντας το σκορ σε (68-56)
Μάλιστα οι "κίτρινοι" παρέμειναν σοβαροί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης αυξάνοντας τη διαφορά στους 17 πόντους,μια διαφορά που μπορεί να αποδειχθεί σημαντική στο τέλος της φάσης των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα : 22-14, 35-34, 56-46, 77-60

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 16 , Τσαιρέλης 4, Κερούς 9 , Ντέιβις 19 , Κρούσιτς, Μποχωρίδης 3 , Μπόγρης 7, Μάλντροου 6 , Βεργίνης 11 , Δήμας.

Βιλερμπάν (Πιέρ): Άρμστρονγκ 9, Λακόμπ 7, Βέστερμαν, Τσαλρς 1, Φοφανά 2, Τζάκσον 4 , Τόμπσον 10, Τίλι 17, Γκος 10