Ήττα στο Ντόνετσκ (81-74)

Ο Άρης δε τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα στην Ουκρανία από την Ντόνετσκ με 81-74 για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Eurocup.
Πολύ κακό ξεκίνημα για τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή στη πρώτη περίοδο με λάθος επιλογές στην επίθεση και χωρίς διάθεση για καλό μπάσκετ. (24-11)
Η δεύτερη περίοδος αποδείχτηκε και η πιο παραγωγική με τους "κίτρινους" να πετυχαίνουν 23 πόντους,να συμμαζεύουν το σκορ και να μειώνουν τη διαφορά στους 6 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο (40-34).
Στην επανάληψη το παιχνίδι έμοιαζε να είναι ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια αλλά με τον Άρη να μη μπορεί να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ (60-53).
Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Άρη μένοντας άποντος 4 ολόκληρα λεπτά και με τους Ουκρανούς να κάνουν ένα σερί 11-0 (71-53)
Ο Άρης απάντησε με δικό του μικρό σερί 7 πόντων μετατρέποντας το σκορ σε 71-60,όμως η αντεπίθεση δεν ήρθε ποτέ με την Ντόνετσκ να κρατάτει τη διαφορά και να παίρνει τη νίκη με 81-74.

Τα δεκάλεπτα : 24-11, 40-34, 60-53, 81-74

Ντόνετσκ (Ομπράντοβιτς): Πουστόζνοφ 13 (4ριμπ), Λι 12, Κάρι 18 (2), Στογιανόφσκι 2, Αβντάλοβιτς 8 (1), Λιπόβιι 2, Ραντένοβιτς 8 (1), Κοβαλένκο, Γκλίεμποβ, Τζάκσον 6, Κραβτσοβ 12

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 7 (1), Κερούς 17 (3), Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 22 (2), Κρούσιτς, Μπόγρης 5 (6ριμπ), Μόλντροου 7 (8ριμπ), Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 14.