Εβαλε 138 πόντους σε ένα ματς! (vid)

«Φάτους Τζακ», η εντολή που θα πήρε από τον προπονητή του πριν βγει η ομάδα στο παρκέ.
Και ο Τζακ Τέιλορ, όχι απλά έφαγε τον αντίπαλο, αλλά τον... χώνεψε κιόλας.
Συγκεκριμένα, στο παιχνίδι Grinnell - Faith Baptist Bible για το NCAA, το οποίο ολοκληρώθηκε με νίκη των γηπεδούχων 179-104, ο Τέιλορ σημείωσε 138 πόντους!
Μετά το ματς και το σπουδαίο επίτευγμά του, ο Τέιλορ δήλωσε:
"Ένιωθα πως ότι και να κάνω θα καταλήξει στο καλάθι. Ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει".
Συνολικά στο ματς, ο Τέιλορ επιχείρησε 107 σουτ, αφήνοντας τους συμπαίκτες του να πετύχουν από τους 179 πόντους, τους άλλους 40.
Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Μπέβο Φράνσις του Rio Grande, που το το 1954 είχε πετύχει 113 πόντους εις βάρος του Hillsdale.
Στο ημίχρονο ο Τέιλορ είχε 58 πόντους, αλλά από κει και πέρα πήρε... φωτιά, αφού για το υπόλοιπο διάστημα που αγωνίστηκε πετύχαινε 4 πόντους κάθε λεπτό.