Νέα ήττα ! (64-53)

Πληρώνοντας το κακό πρώτο ημίχρονο, την αστοχία, τα λάθη αλλά και την κακή διαιτησία, ο Άρης γνώρισε νέα ήττα, στην Πάτρα από τον Απόλλωνα με 64-53.

Οι «κίτρινοι» με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακοί επιθετικά, τελείωσαν το ματς με 15/34 δίποντα, 6/26 τρίποντα, ενώ έκαναν πολλά λάθη (19) δίνοντας την ευκαιρία στους Αχαιούς «κλέψουν» (10 κλεψίματα) και να πετύχουν κάποια εύκολα καλάθια. Την ίδια ώρα, όταν ο Άρης «γύρισε» το ματς και μείωσε από 38-22 σε 45-40, δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές... τραβηγμένες από τα μαλλιά και σε συνδυασμό με ακόπμα μερικά φαλτσοσφυρίγματα, έχασε κάθε ευκαιρία για να κάνει το ολικό καμ μπακ.Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Απόλλων εκτέλεσε 20 περισσότερες βολές (30-10) και αυτό δε δικαιολογείται μόνον από τα περισσότερα τρίποντα που επιχείρησε ο Άρης...

Το ματς ήταν κάκιστο ποιοτικά στην πρώτη περίοδο και ο Άρης αντιστάθμησε το οξύ επιθετικό πρόβλημα με την καλή άμυνα. Κάτι που έφερε το δεκάλεπτο στο 10-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κίτρινοι» ήταν ακόμα χειρότεροι επιθετικά, ενώ φτάνοντας τα 8 λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολα καλάθια. Με σερί 13-0 οι Αχαιοί μετέτρεψαν το 19-17 σε 32-17 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 32-19, με τον Άρη να μετρά 8/31 σουτ, αλλά και 12 λιγότερες βολές (15-3).

Ο Άρης ήταν βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και άρχισε να σκοράρει μετά από πικ εντ ρολ, με αποτέλεσμα να μετατρέψει το 38-22 σε 40-35. Μία τραβηγμένη τεχνική ποινή στον Πελεκάνο και κάποια άστοχα σουτ των «κιτρίνων» τους στέρησαν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμα περισσότερο και το 30' βρήκε τους Αχαιούς στο 47-40.

Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με ακόμα μία κωμική τεχνική ποινή, στον Χαρίση που απλά έπιασε το κεφάλι του και ο Απόλλων, εκμεταλλευόμενος και το επιθετικό μπλοκάρισμα του Άρη,ξέφυγε με +12 (56-44). Οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 57-49, όμως μία αμυντική αδράνεια και δύο λάθη στην επίθεση τού στέρησαν κάθε δυνατότητα για να «επιστρέψει».

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 32-19, 47-40, 6453

ΑΠΟΛΛΩΝ: ΜακΚόλουμ 15, Αργυρόπουλος 9, Γκραντ 14, Λιανός 2, Πέτροβιτς 2, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 10, Ζαφείρης, Τέρνερ 6, Κρόλο 6.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 9 (1), Χαντ, Πελεκάνος 5 (1), Τσιάρας 2, Ασημακόπουλος 3 (1), Καραποστόλου 9 (1), Χαρίσης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Σαρικόπουλος 8, Βεργίνης 9 (1), Τσακαλέρης.