Δεν άντεξε ! (83-68)

Ο Άρης βυθισμένος μέσα από τα αγωνιστικά αλλά και εξωαγωνιστικά του προβλήματα δεν άντεξε παρά μόνο ένα ημίχρονο στο ΟΑΚΑ γνωρίζοντας την ήττα με 83-68 από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στη σειρά των πλέϊ οφ.
Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή στάθηκαν με αξιοπρέπεια στο πρώτο ημίχρονο κρατώντας μακρυά από το καλάθι του τα ατού του Παναθηναϊκού.
Σε συνδυασμό με τη δικιά του καλή απόδοση, ο Άρης κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν και το πιο παραγωγικό, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με 5 πόντους υπέρ του (38-43).
Από 'κει και ύστερα διάρκεια στη καλή απόδοση δεν υπήρξε, με αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να μείνουν και από δυνάμεις με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει στο σκορ και να τρέχει ένα δικό του σερί 26-5 στη τρίτη περίοδο.
Όλα είχαν κριθεί πλέον με τον Άρη να γνωρίζει τελικά την ήττα με 83-68.
Πλέον η σειρά των αγώνων μεταφέρεται στο Αλεξάνδρειο (Σάββατο 21/4, 16:00) όπου ο Άρης θα προσπαθήσει να κάνει το 1-1.

Τα δεκάλεπτα : 20-18, 38-43, 64-48, 83-68.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 9, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 7, Λόγκαν 14, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 4, Διαμιαντίδης 8, Βουγιούκας, Καλάθης 7, Σμιθ 7, Καϊμακόγλου 6, Γιασκεβίτσιους 13.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής, Κερούς 8, Ταπούτος, Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 10, Κρούσιτς 7, Μποχωρίδης, Μπόγρης 2, Μόλντροου 15, Βεργίνης 18, Δήμας, Βεζένκοφ 2.