Τέλος καλό, όλά καλά (64-63)

Ο Άρης κατάφερε, έστω και αν δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, να πάρει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 64-63 επί του Ηλυσιακού, έχοντας κορυφαίο τον Ασημακόπουλο, που σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πελεκάνος με 16 πόντους.
Θέλοντας να βάλει γερά τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης στο πρωτάθλημα, ο Αρης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 14-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι Ιλισιώτες αντέδρασαν και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου μείωσαν σε 18-14.
Στο επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κάτι που ευνόησε τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του Ηλυσιακού και απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου 31-21. Οι γηπεδούχοι μάλιστα επέτρεψαν στους αντιπάλους να σκοράρουν μόλις εφτά πόντους στη δεύτερη περίοδο.
Η εικόνα του Ηλυσιακού στην επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετική. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν τα ποσοστά αλλά και την άμυνα τους και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου μείσαν τη διαφορά στο καλάθι (45-43).
Οι δύο βολές του Δορκοφίκη στην έναρη της επόμενης περιόδου έβαλαν μπροστά τον Ηλυσιακό και ο Χάμπτον με τρίποντο διεύρυνε στο επόμενο λεπτό το προβάδισμα των Ιλισιωτών (49-45). Τρία λεπτά αργότερα ο Αρης πέρασε ξανά μπροστά με τρίποντο του Πελεκάνου (51-49). Με τη διαφορά αυτή υπέρ των γηπεδούχων μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό (57-55).
Ο Χατζής ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (57-57) και τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα θα κυλούσαν με τη… ρουλέτα των βολών, όπου ο Αρης ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε τελικά στη νίκη με 64-63.
Διαιτητές: Σώμος – Ταβουλαρέας – Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 31-21, 45-43, 64-63.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 2, Πελεκάνος 16 (3), Βεζένκοφ, Μποχωρίδης Ν., Ασημακόπουλος 14 (2), Καραποστόλου 1, Χαρίσης 13, Μποχωρίδης Ε., Σαρικόπουλος, Βεργίνης 12, Τσακαλέρης 6.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Παπανικολάου): Παππάς, Καυκής 2, Χάμπτον 8 (2), Αποστολίδης 10, Χατζής 6, Σπανός, Δορκοφίκης 13 (1), Αντωνάκης, Μπέμπης, Σκοτ 11 (1), Τζόουνς 13, Παραγιός.