Ήττα ντροπή... (68-50)

Ακόμα ένας εφιάλτης, ακόμα μία συντριβή… Ο Άρης γνώρισε νέα ήττα ντροπής, αυτήν τη φορά στο Ρέθυμνο από τον ΑΓΟΡ με 68-50. Οι 18 πόντοι της τελικής διαφοράς δε τιμούν την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή...

Χωρίς αρχή και τέλος οι «κίτρινοι», έπαιξαν… κάτι σαν μπάσκετ και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο, έστω να απειλήσουν τους Κρητικούς. Από το ξεκίνημα το ματς ήταν «περίπατος» για τον ΑΓΟΡ ο οποίος είχε απέναντί του έναν Άρη χωρίς κατεύθυνση στην επίθεση και χαλαρό στην άμυνα. Η διαφορά έφτασε στους 29 πόντους πριν χαλαρώσουν οι γηπεδούχοι στο τέλος και οι «κίτρινοι» μειώσουν κάπως τη διαφορά. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή τελείωσε το ματς με 14/44 σουτ και 14 λάθη.

Η κακή μέρα από το πρωί φάνηκε για τον Άρη. Με κακή άμυνα και προβλήματα στην επίθεση, οι «κίτρινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 17-6 στο πεντάλεπτο, με τον υπό αμφισβήτηση Κάρτερ να μετρά 9 πόντους! Το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους Κρητικούς με 22-11.

Τίποτα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Σαν να μην έφτανε η τραγφική απόδοση, οι δύο βασικοί γκαρντ του Άρη, Βεργίνης και Πάσαλιτς φορτώθηκαν με 3 και 2 φάουλ αντίστοιχα. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Αλεξανδρή ήταν να μειώσει σε 22-16, όμως αμέσως δέχτηκε σερί 9-0 (31-16). Με τον Ντούβνιακ να κάνει… ό,τι θέλει, ο ΑΓΟΡ έφτασε τη διαφορά στους 21 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (43-22).

Ο ΑΓΟΡ μπήκε εξίσου φουριόζος στο δεύτερο μέρος και με τρίπιοντο του Κάρτερ έφτασε στο +25 (52-27) στο 24’. Οι «κίτρινοι» είχαν τρομερό πρόβλημα και στα δύο άκρα του παρκέ, ο Κάρτερ έφτασε στους 14 (55-27) και το 30’ βρήκε το σκορ στο 60-31!

Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και ο Άρης με ένα σερί 0-8 μείωσε σε 60-39. Οι «κίτρινοι» κατέβασαν τη διαφορά ως τους 17 πόντους (65-48) πριν το τελικό 68-50.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-22, 60-31, 68-50.

ΑΓΟΡ: Καλλινικίδης 2, Ουάιτ, Αγγελόπουλος 5 (1), Τσαρούχας, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 19 (3), Κόμματος 6 (2), Κάρτερ 14 (1), Λάτοβιτς 11 (3), Πέτγουεϊ 7 (1τρ., 8ρ.), Δουλγεράκης, Σιζόπουλος 2.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 10 (2), Πελεκάνος 10, Ασημακόπουλος 9 (8ρ.), Καραποστόλου 2, Χαρίσης, Μποχωρίδης 8, Σαρικόπουλος 7 (7ρ.), Βεργίνης 2, Δήμας 2, Τσακαλέρης.