«Γιόρτασε» με τη 5η συνέχομενη νίκη του (78-60)

Τη 5η συνεχόμενη νίκη του που τον έφερε στην 6η θέση της βαθμολογίας πέτυχε ο Άρης στο Αλεξάνδρειο επικρατώντας άνετα του Ρεθύμνου με 78-60 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.
Οι "κίτρινοι" παρουσίασαν δύο πρόσωπα στη διάρκεια του αγώνα, με ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, όμως η επανάληψη ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή δίνοντας πρώορο τέλος στη «σεμνή τελετή».
Το πρώτο δεκάλεπτο δε διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, όμως ακόμα έστω και με μέτρια απόδοση ο Άρης μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (18-15).
Ίδια η εικόνα καί στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Άρη να παίρνει τη πρώτη του διαφορά στο 15' (28-18), με το Ρέθυμνο όμως να μειώνει στη συνέχεια.
Η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό και η περίοδος έκλεισε στο +12 (38-26).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη και στο 25΄ η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (49-33).
Στα υπόλοιπα λεπτά της περιόδου δεν άλλαξε κάτι με τους "κίτρινους" να έχουν σταθερό προβάδισμα (53-39).
Ένα σερί 6-0 στη τέταρτη περίοδο έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους (59-39), με τον Άρη όμως να «κατεβάζει» στη συνέχεια ταχύτητα, δίνοντας το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να μειώσει προσωρινά στους 12 πόντους (66-54).
Ο Άρης «τελείωσε» τα όποια όνειρα έκαναν οι παίκτες του Ρεθύμνου, ανέβασε απόδοση πρός το τέλος του παιχνιδιού φτάνοντας στη τελική επικράτηση με 78-60.
Το τμήμα μπάσκετ ολοκλήρωσε μία επιτυχημένη πεντάδα αγώνων με ισάριθμες νίκες, ο Άρης «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση της βαθμολογίας ατενίζοντας καλύτερα το μέλλον.
Το Ρέθυμνο δεν αποδείχτηκε ικανό να «χαλάσει» τη γιορτή του Άρη και τα 98 γενέθλια του.

Τα δεκάλεπτα : 18-15, 38-26, 53-39, 78-60

Οι συνθέσεις :

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 6, Κερούς 14, Ταπούτος 12, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 6, Κρούσιτς, Μποχωρίδης, Μπόγρης 10, Μόλντροου 4, Τσαλδάρης 11, Βεργίνης 15, Δήμας

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 13, Κούμουλος 2, Μοτσενίγκος 2, Παπανικολάου 2, Τσόχλας 3, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης, Κόλμαν 3, Λάτοβιτς 11, Πέτγουει 18, Δέδας 3, Κατσαρής 1