Να περάσει ο επόμενος... (69-90)

Με...«κεκτημένη» ταχύτητα από το υποτιθέμενο ντέρμπι, ο Άρης πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο κλειστό Αγίου Θωμά και πέτυχε τη τέταρτη συνεχόμενη νίκη του κερδίζοντας το Μαρούσι με 69-90.
Το Μαρούσι άντεξε ένα ημίχρονο ουσιαστικά με τον Άρη να πατάει γκάζι στην επανάληψη και να «καθαρίζει» το παιχνίδι, που τον κρατάει ζωντανό στη μάχη που δίνει για να τερματίσει στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας του
πρωταθλήματος.
Ο Αυτοκράτορας προηγήθηκε στο 5' με 8-13 και από 'κει και έπειτα σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έχασε το προβάδισμα.
Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Άρη στο +3 (21-24) με σημάδια χαλαρότητας.
Στο ίδιο τέμπο και η δεύτερη περίοδος με τον Άρη να μη μπορεί να ξεφεύγει στο σκορ. δείχνοντας όμως αγωνιστική διάθεση για καλό μπάσκετ και διάρκεια.
Το ημίχρονο τελείωσε με τους κίτρινους να έχουν προβάδισμα μόλις 5 πόντων (39-44), δείχνοντας όμως αγωνιστική διάθεση για καλό μπάσκετ και διάρκεια.
Αυτό ακριβώς συνέβει στην επανάληψη και με ένα σερί 8-18 στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ έγινε 47-62.
Με λύσεις στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία κάπου εκεί «τελείωσε» και το παιχνίδι με τον Άρη να κλείνει τη τρίτη περίοδο προηγούμενο με 16 πόντους (56-70).
Η «πολυφωνία» στο σκοράρισμα συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης αύξησε τη διαφορά και τελείωσε το παιχνίδι (69-90)με 6 παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, γεγονός που σίγουρα ικανοποίησε τον Βαγγέλη Αλεξανδρη.

Τα δεκάλεπτα : 21-24, 39-44, 56-70, 69-90

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 4, Δεμερτζής 11, Νικολαΐδης 21, Ακεψιμαΐδης 8, Παπαφλοράτος, Φασιανός, Κανονίδης 11, Τσόντζος 10, Μανδαλβάνος, Αλεξίου, Καλογιαννίδης, Αγραβάνης 4

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 10, Κερούς, Ταπούτος 14, Τσαϊρέλης 12, Ντέιβις 12, Κρούσιτς 10, Μποχωρίδης, Μπόγρης 9, Μόλντροου 7, Τσαλδάρης 10, Βεργίνης 6, Δήμας